poniedziałek, 28 lutego 2022

ZR [01]: Światowy Dzień Dinozaura, czyli prezenty dla miłośników tych stworzeń [pomysł]

Triceratops, Stegozaur, Brachiozaur i oczywiście Tyranozaur. Wszystkie piękne, wszystkie fascynujące. Ostatnio obchodziły swoje święto, a my świętowaliśmy razem z nimi. Światowy Dzień Dinozaura jest dobrą okazją do sprawienia prezentu osobie zafascynowanej tymi stworzeniami. Jeżeli znacie kogoś, kto regularnie ogląda Park Jurajski lub czyta o najnowszych odkryciach, to koniecznie powinniście przeczytać ten wpis. Znajdziecie w nim kilka pomysłów na prezent dla prawdziwego miłośnika dinozaurów. Tym wpisem zaczynamy cykl Zgrani Rekomendują, czyli miejsce, w którym polecamy Wam to, co nas zachwyciło lub z jakiegoś względu jest warte uwagi. Nasze pierwsze „polecajki” poświęcimy temu, co sprezentować miłośnikowi prehistorycznych zwierzaków, których dzień ostatnio świętowaliśmy.

 

1. Drewniany model 3D

Drewniane modele pamiętam jeszcze ze swojego dzieciństwa i trzeba przyznać, że praktycznie w ogóle się nie zmieniły. Prezentują one nie tylko różnego rodzaju zwierzęta, ale również maszyny oraz budowle. Można również znaleźć modele dinozaurów należących do niemalże wszystkich najbardziej popularnych rodzajów. U nas zagościł Tyranozaur. Taki model składa się łatwo i przyjemnie. Trzeba jedynie uważać na drzazgi, które mogą trafić się w poszczególnych elementach. Po złożeniu model prezentuje się całkiem przyzwoicie. Minusem są jedynie niektóre słabo trzymające się elementy. Z tego względu model nie będzie odpowiedni do zabawy. Cena tych drewnianych konstrukcji nie jest duża, przez co prezent nie powinien obciążyć domowego budżetu.

 

2. Połącz kropki

Ten pomysł zdecydowanie ma charakter długoterminowy. Jest jednak bardzo prosty do realizacji. Na początku należy wspólnie zdecydować lub samemu określić (jeżeli ma to być prezent dla drugiej osoby), co ma być zawartością słoika. U nas są to wspólnie wybrane tytuły filmów. Mogą być to również seriale, czy nawet książki. Połącz kropki są to zeszyty wypełnione „kropkowymi rebusami”. O co w nich chodzi? Polegają one na połączeniu ponumerowanych kropek od pierwszej do ostatniej. Takie działanie stworzy w rezultacie obraz przedstawiający dinozaura, którego później można pokolorować. Trzeba jednak zauważyć, że kropek jest naprawdę dużo, ponieważ największy z obrazków ma prawie 900 kropek do połączenia. Nie jest to więc zabawa dla najmłodszych dzieci. Cena takiego zeszytu wynosi niecałe 13 zł, tak więc nie jest ona wygórowana. Jednocześnie zeszyt dostarcza dużo satysfakcji.

 

3. Jak to działa?

Jak to działa? Jest serią niewielkich książek, które w przystępny i zabawny sposób przekazują dzieciom wiedzę. Seria obejmuje bardzo szeroki zakres tematyczny. Znajdziemy książeczki poświęcone insektom, religiom świata oraz technologiom. Wśród nich znalazła się również ta poświęcona dinozaurom. Książeczka jest wypełniona kreskówkowymi i zabawnymi rysunkami, ale co najważniejsze, w bardzo prosty sposób odpowiada na pytania o klimat z epoki dinozaurów, krewnych tyranozaura, możliwość przywrócenia dinozaurów do życia, czy też o sposoby zostania paleontologiem. Jak to działa? jest bardzo dobrą książką na początek przygody z dinozaurami, kiedy już oprócz samej zabawy, dziecko zaczyna głębiej interesować się tą tematyką i chce poznać więcej informacji. Cena książki wynosi niecałe 10 zł, zatem również nie powinna być dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

 

4. LEGO® Jurassic World™

Klocki Lego są oczywiście zawsze dobrym pomysłem na prezent. Niestety pełnowymiarowe zestawy z serii LEGO® Jurassic World™ są dość drogie. Tu na ratunek przychodzą wydawnictwa AMEET oraz Blue Ocean Entertainment Polska. Pierwsze wydaje książeczki dość sporadycznie. Zawsze jednak są do nich dołączone minifigurki z dodatkami do nich. Książeczki są w usztywnianej okładce oraz zawierają przede wszystkim bardzo dużo zagadek i rebusów do rozwiązania, kładąc nacisk na zabawę.

LEGO® Jurassic World™ od Blue Ocean Entertainment Polska jest dwumiesięcznikiem, do którego dołączana jest zawsze zabawka, którą może być dinozaur lub minifigurka, niestety często z dziwną konstrukcją. Recenzje tych gazetek możecie znaleźć na naszym blogu w zakładce Zgrani z Lego (link do ostatniej znajdziecie tutaj). Ceny tych publikacji wahają się w okolicy 15 zł. Można jednak natrafić na przeceny, zwłaszcza książeczek od AMEET.

Poza serią LEGO® Jurassic World™ są również inne zestawy z dinozaurami w roli głównej. Zalicza się do nich m.in. LEGO® Creator 31058 Potężne dinozaury, czy LEGO® Ideas 21320 Szkielety dinozaurów. Zestaw z tej pierwszej serii jest obecnie dostępny na rynku w cenie około 60 zł. U nas jest jeszcze w pudełku, ale z pewnością niebawem go złożymy i zrecenzujemy. Zestaw z serii Ideas został wycofany w 2021 roku, ale można go jeszcze znaleźć w sklepach internetowych.

 

5. Filmy

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o kultowej serii filmowej Park Jurajski oraz Jurassic World. Osobiście jestem fanką pierwszej trylogii, która poza lepszymi efektami i grą aktorską, ma bardziej wciągającą fabułę. Nowsze produkcje oferują ciekawe widowisko, choć momentami są to bardziej filmy akcji. Niemniej jednak obraz ginącego Brachiozaura w drugiej części Jurassic World jest najbardziej poruszającą serce sceną. Już niebawem do kin zawita ostatni film z tej trylogii. Niewątpliwie bilet na seans będzie dobrym prezentem zarówno dla dużego, jak i małego miłośnika dinozaurów.

 

6. Wykopaliska

Sklep Flying Tiger Copenhagen oferuje małe stanowisko archeologiczne. Jest to kawałek gipsu, do którego dołączony został pędzelek oraz małe, drewniane dłuto. Przy pomocy tych narzędzi należy delikatnie i skrupulatnie odłupywać kawałki gipsu, ponieważ znajdują się w nim szczątki (gumowego) dinozaura. Na opakowaniu nie jest podane, jaki gatunek znajduje się w danym egzemplarzu Daje to jeszcze większą zabawę z odkrywania. Pomysł na tego typu prezent jest naprawdę świetny. Pozwala poczuć się, jak prawdziwy paleontolog. Warto wspomnieć, że jest to możliwe bardzo niskim kosztem, ponieważ cena takiego zestawu wynosi niecałe 10 zł.

 

7. Gry planszowe

Nie możemy nie wspomnieć o grach planszowych. Oczywiście na pierwszym miejscu jest Draftozaur, którego już dla Was recenzowaliśmy (link do recenzji znajdziecie tutaj) i serdecznie Wam go polecamy. Drugą grą planszową jest Wyspa dinozaurów od FoxGames. Jest to gra karciana, którą z pewnością zrecenzujemy na naszym blogu. Już teraz bardzo Wam ją polecamy. Gra jest szybka i sprawi radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym graczom.

 

Podsumowanie

Dinozaury zapisały się w naszej kulturze między innymi dzięki filmowi Park Jurajski. Chociaż nie jesteśmy w stanie uświadczyć ich obecności, to mamy wiele innych możliwości, aby je poznać, Są one stale przewijającym się motywem w zabawkach, ubraniach, grach, czy też filmach. Możemy o nich czytać i uczyć się z książek, jak również poprzez zabawę. Kto wie, może kiedyś nasze prawnuki będą mogły zobaczyć je na żywo w jakimś bezpiecznym Parku Jurajskim. Na chwilę obecną pozostało nam spotykać je w inny sposób. Mam nadzieję, że znajdziecie go w tym poradniku prezentowym.

 

Sara

 

Wykorzystane zdjęcia są własnego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz