piątek, 25 lutego 2022

ZL [19]: LEGO® City 60250 Samolot pocztowy, czyli ludzie listy piszą [recenzja]

Ludzie, zejdźcie z drogi, bo listonosz leci (Skaldowie, Medytacje wiejskiego listonosza, modyfikowane). Listy zwykłe, przesyłki polecone i paczki wypełniające torbę są tym, z czym kojarzy się zawód doręczyciela pocztowego. Być może wielu z nas miało w swoim życiu okres, kiedy widziało siebie w takiej roli. Sam przez pewien czas myślałem nad wybraniem tej ścieżki kariery. Nie będę ukrywał, że jest w tym trochę sentymentu, ponieważ zawód listonosza był w mojej rodzinie obecny. Dostarczanie długo wyczekiwanych listów lub paczek od bliskich z zagranicy jawiło mi się jako sposób na wywoływanie uśmiechu u ludzi. Z tych planów nic nie wyszło, ale ten zawód do dzisiaj jest bliski mojemu sercu. Z tego względu, gdy tylko zobaczyłem klocki Lego z listonoszem w roli głównej, nie mogłem przejść obok nich obojętnie. Ostatnio recenzowałem dwa zestawy, które otrzymałem w ramach kalendarza adwentowego. Jeden był poświęcony tematyce wesołego miasteczka, kolejny robót drogowych (link do recenzji znajdziecie tutaj). Tym razem przeniesiemy się w świat listów i paczek. W zasadzie to w niego wlecimy pocztowym samolotem.

 

Zestawem, który chcę Wam przedstawić jest Samolot pocztowy z serii  Lego City®. Został oznaczony numerem 60250 i do powszechnej sprzedaży trafił w 2020 roku. Obecnie nie jest już produkowany, ponieważ wycofano go z końcem minionego roku. Nadal można jednak nabyć zestaw w wybranych sklepach internetowych. Nam udało się go kupić jakiś czas temu i cierpliwie czekał na półce na swoją kolej do złożenia. Zestaw mieści się we względnie niewielkim pudełku. Znajduje się w nim instrukcja oraz 74 elementy. Wśród nich można znaleźć odlew małego ptaszka, dwa klocki z nadrukami listów oraz jedną minifigurkę.

 

Nie będę ukrywał, że zestaw zaciekawił mnie „od pierwszego wejrzenia”, gdy tylko zobaczyłem go na stronie internetowej sklepu z klockami Lego. Z jednej strony przywodził mi na myśl konstrukcje z mojego dzieciństwa. Z drugiej, co było dla mnie bardzo istotne, był ciekawą alternatywą dla ogromnej liczby wtórnych zestawów policyjnych lub strażackich. Ile można mieć komisariatów lub mobilnych centrów dowodzenia? Przyznam, że lubię serię Lego City®. Szczególną sympatią darzę zestawy pokazujące „cywili” lub oryginalne zawody. Dlatego samolot pocztowy był czymś, co musiałem po prostu mieć w swojej kolekcji. Nieczęsto w klockach Lego można bowiem spotkać listonosza.

 


Zacznijmy zatem od omówienia zawartości pudełka. W zestawie otrzymujemy jedną książeczkową instrukcję obejmującą trzy worki klocków. Są one nieponumerowane, co przy tak małym zestawie nie ma istotnego wpływu na jego budowanie. Dodatkowo pozwala to pobawić się w szukanie właściwego elementu. Instrukcja jest niewielka i została wykonana z bardzo cienkiego papieru. Niestety może się przez to szybciej niszczeć. W swojej pierwszej części prezentuje sposób złożenia figurki oraz małej konstrukcji skrzynki pocztowej z siedzącym na niej ptaszkiem. Kolejna dotyczy modelu samolotu, którego budujemy w 37 krokach. Wydaje się to optymalną ich liczbą w zestawie skierowanym również do młodszego odbiorcy. Zestaw nie zawiera żadnych naklejek, jak również nie prezentuje alternatywnych konstrukcji.

 

W zestawie znalazła się jedna minifigurka listonosza. Pan doręczyciel ma na sobie czarne spodnie oraz czerwoną kurtkę. O ile nóżki nie wyróżniają się niczym szczególnym i występują w ogromnej liczbie zestawów, tak tors zasługuje na uwagę. Jest unikatowy dla tej figurki i posiada bardzo ładnie wykonany nadruk uniformu listonosza z logiem poczty lotniczej. Ubiór dopełnia ciemnoczerwona czapka. Główka figurki posiada jeden wyraz twarzy listonosza w okularach przeciwsłonecznych. Całość prezentuje się naprawdę schludnie. Uniform robi wrażenie i może wyróżniać figurkę z tłumu innych mieszkańców naszego klockowego miasta.

 

Na początku składania zestawu tworzymy małą konstrukcję czerwonej skrzynki pocztowej. Ta prezentuje się naprawdę ładnie. Dodatkowo w jej wnętrzu znajdziemy elementy z nadrukowanymi wzorami listów. Co ciekawe mogą one występować w dwóch z czterech wariantach. Całość uzupełnia mały ptaszek siedzący na skrzynce. W mieście nigdy nie jest za wiele klockowych zwierzątek, dlatego ucieszyłem się z tego elementu. Cała konstrukcja nie jest duża i buduje się ją naprawdę szybko. Ładnie uzupełnia model samolotu i może posłużyć jako ciekawe urozmaicenie klockowego miasta lub wioski.

 


W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż zestaw jest pozbawiony naklejek. Zarówno listy, jak i zdobienia ogona samolotu są nadrukami. Przyznam, że jest to dla mnie ogromna zaleta tego zestawu. Zwłaszcza, że w zdecydowanie większych modelach o bardziej kolekcjonerskim charakterze często spotyka się naklejki. W tym przypadku udało się tego uniknąć. Pokazuje to, że można wykonać nadrukowany element, który będzie unikatowy dla konkretnego zestawu. W tym przypadku jest to część samolotu, która pojawia się jedynie w tej konstrukcji. Zestaw, który nie posiada naklejek i jednocześnie ma nadruki, może u mnie liczyć na zdecydowanie wyższą ocenę.

 

Przejdźmy jednak do omówienia głównej konstrukcji, jaką jest tytułowy samolot pocztowy. Ten został wykonany naprawdę dobrze i prezentuje się ładnie jako całość. Posiada ruchome płozy oraz obrotowe śmigło. Dodatkowo, z racji pocztowego charakteru, został wyposażony w dwa otwierane luki ładunkowe. Zostały wykonane z takich samych elementów, jakich użyto w konstrukcji wspomnianej wcześniej skrzynki. W samolocie dominują dwa kolory, tj. biały oraz żółty. Jest to naprawdę udane połączenie, a sam model wygląda bardzo estetycznie.


Jedynym istotnym mankamentem mogą być zarysowania szyby. Nam udało się tego uniknąć. Niestety takie elementy mają tendencję do zarysowań już na etapie zamkniętego i niezłożonego zestawu. W tym przypadku stan szyby wynika z losowości w pakowaniu elementów do pudełka. Jako uzupełnienie jego zawartości znajdziemy w nim cztery części zapasowe. Są to typowe drobne elementy, które mogą się względnie łatwo zgubić. Nie wyróżniają się niczym ciekawym, ale nigdy nie jest przecież za wiele klocków Lego.

 

Podsumowując, zestaw bardzo mi się spodobał przed zakupem i po złożeniu moja pozytywna opinia tylko się utwierdziła. Za stosunkowo niewielką cenę katalogową, tj. 42,99 zł można było otrzymać model samolotu wyróżniający się lukami na przesyłki pocztowe oraz ciekawie wyglądającą figurkę listonosza. Mi na myśl przywodzi dostarczyciela na Alasce albo w wiosce Mikołaja. Zestaw z powodzeniem mógłby się znaleźć w tego typu makietach, jak również przy budowie klockowego lotniska. Obecnie z racji wycofania ze sprzedaży jego cena wzrosła. Na dzień pisania recenzji wynosiła około 65,00 zł. Z tego względu, jeżeli ktoś chciałby wzbogacić swoje miasto o listonosza, to powinien jak najszybciej ten zestaw nabyć. Ja mogę zdecydowanie polecić. Cóż to za miasto bez doręczyciela listów oraz paczek?


 

LEGO® City 60250 Samolot pocztowy

Ilość elementów: 74

Ilość minifigurek: 1

 

 

Jakość i wygląd

●●●●

Ocena ogólna:

 

●●●●

 

Funkcje bawialne

●●●●

 

Stosunek do ceny

●●●●●

 

Ilość naklejek

Brak

 

Poziom trudności

Łatwy

 

Rekomendacja: Jako samolot solidna konstrukcja, jako samolot pocztowy rewelacyjna

Zestawy pokrewne: 6420, 7731, 7732, 10222

 

Paweł

 

Wykorzystane zdjęcia są własnego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz