sobota, 12 lutego 2022

ZL [18]: LEGO® Explorer 02/2022, czyli odkrywamy, że energia jest wszędzie [recenzja]

Czy gazetka z klockami Lego jest dobra jedynie dla dzieci? Czy jest wstydem kupić ją jako dorosły? Zadam Wam zatem kilka pytań. Jak zdefiniowalibyście prąd? Co to jest grom dźwiękowy? Czym różni się galeon od klipera? Jeżeli mieliście problem z udzieleniem odpowiedzi na te pytania, to mam dla Was rozwiązanie. Koniecznie powinniście sięgnąć po najnowszy numer magazynu LEGO® Explorer. Gazetki łączącej klocki z solidną dawką wiedzy, która zaciekawi nawet dorosłego. To już druga recenzja numeru z tej serii. Poprzednio mogliśmy poznać świat dzikich zwierząt (link do recenzji znajdziecie tutaj). Tym razem zajmiemy się energią i wszystkim, z czym ona się wiąże. Zapraszam do lektury.


Nie będę ukrywał, że magazyn LEGO® Explorer odkryliśmy stosunkowo niedawno. Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że jest na rynku. Podchodziliśmy jednak do niego sceptycznie i traktowaliśmy jako pewnego rodzaju ciekawostkę. Nie było w nim przecież figurek lub konstrukcji dinozaurów, na które tak bardzo zawsze czekamy. Magazyn był dla nas takim ubogim krewnym pozostałych gazetek. Spodobał nam się jednak model orangutana z poprzedniego numeru. Kupiliśmy gazetkę i wsiąknęliśmy. Magazyn LEGO® Explorer zachwycił nas do tego stopnia, że postanowiliśmy nadrobić wcześniejsze numery. Nie mogliśmy również przegapić kolejnego. Tego, który obecnie mam przyjemność dla Was recenzować.

 

Najnowszy numer magazynu LEGO® Explorer z pewnością może zadowolić wszelkich pasjonatów wynalazków, zjawisk fizycznych oraz tego, jak działają otaczające nas konstrukcje. Na 34 stronach, nie licząc okładek, otrzymujemy informacje dotyczące energii, jej oddziaływania na życie ludzi oraz ciekawostek związanych z klockami Lego. Dodatkowo w numerze 02/2022 znajdziemy treści poświęcone dźwiękom oraz różnego rodzaju statkom.

 

Gazetka w dużym stopniu odnosi się oczywiście do tematyki klocków Lego. Na kolejnych stronach mamy możliwość zapoznania się, jak zastosować stożek 1x1 (element 4589b) w naszych konstrukcjach. Jednocześnie w numerze zawarto informacje dotyczące wykorzystania różnego rodzaju okien, tworzenia ruchomych modeli, bujanych maszyn oraz innych rozwiązań mogących uatrakcyjnić nasz klockowy świat. Jest to o wiele ciekawsze wypełnienie gazetki niż ograniczenie się jedynie do prezentacji zestawów.


Magazyn zawiera również niewielką liczbę łamigłówek. Nie są one główną tematyką tej serii wydawniczej. LEGO® Explorer jest ukierunkowany bardziej do młodszych odbiorców, u których można rozbudzić pasję na temat otaczającego nas świata. Nie zmienia to jednak faktu, że dorośli również znajdą w nim coś dla siebie.


Tak, jak we wcześniejszym numerze, instrukcja została zawarta na dwóch stronach na końcu gazetki. Pokazany jest w niej sposób jej wycięcia oraz złożenia. Wyróżnia to magazyn na tle innych poświęconych klockom Lego. Ten sposób dołączenia instrukcji nie niszczy gazetki po jej wycięciu. Miejmy nadzieję, że ten trend zostanie utrzymany.

 

W najnowszym numerze LEGO® Explorer można znaleźć dodatek nawiązujący do jego tematyki. Stanowi go niewielka konstrukcja młyna oraz turbiny wiatrowej. Przyznam, że początkowo byłem sceptycznie nastawiony do tego zestawu. Liczbą części odstawał względem modelu orangutana z poprzedniego numeru. Najnowszy dodatek składa się bowiem z 38 elementów uzupełnionymi kilkoma dodatkowymi częściami. Konstrukcję budowało się dość łatwo i nie powinna sprawić trudności młodszym czytelnikom.

 

Po złożeniu zaskoczył mnie fakt, że całość prezentuje się naprawdę dobrze. Początkowo zakładałem, że będzie to jedynie budulec do innych konstrukcji. Tymczasem dwa wiatraki dumnie stoją na naszym regale z książkami. Z powodzeniem mogłyby też dumnie prezentować się na biurku w domowym gabinecie lub w miejscu pracy. Jest to bowiem elegancka konstrukcja, która sprawia wrażenie jakby była skierowana do dorosłych miłośników klocków Lego. Przyznam, że byłem pozytywnie zaskoczony. Spokojnie mogę polecić Wam ten zestaw. Będzie idealny zarówno jako samodzielna konstrukcja, jak również dodatek do klockowych miast. Turbina wiatrowa może stanowić jego ciekawy element jako część małej elektrowni. Młyn z racji swojej wielkości idealnie sprawdzi się jako urozmaicenie pola golfowego.

 

Po zobaczeniu zapowiedzi kolejnego numeru, już nie mogę się doczekać, by pobiec do sklepu. Znajdziemy w nim bowiem dodatek w postaci gekona. Bardzo mi się podobają takie małe konstrukcje zwierząt. Gekon zapowiada się naprawdę rewelacyjnie z racji możliwości poruszania jego kończynami. Dodatkowo uwielbiam czytać o zwierzętach oraz historii. W kolejnym numerze mają się znaleźć informacje m.in. o starożytnym Egipcie. Będzie on dostępny w sklepach od 19 marca. Już teraz możecie spodziewać się jego recenzji na naszym blogu.

 

Podsumowując, numer 02/2022 magazynu LEGO® Explorer był bardzo pozytywnym zaskoczeniem. O ile prezentowana tematyka nie należy do moich ulubionych obszarów zainteresowania, tak została podana w bardzo przystępny sposób. Dodatek w postaci dwóch wiatraków bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Z tego względu kwota 14,99 złotych nie wydaje się być wygórowana. Jako gazetka dla dzieci, która ma rozbudzić ich zainteresowania, sprawdzi się idealnie. Kto wie, może dzięki niej wyrosną kolejne pokolenia inżynierów lub architektów. A co Wy sądzicie?

 

Zawartość gazetki ●●●●●

Wygląd ●●●●●

Funkcje bawialne ●●●●

Stosunek do ceny ●●●●

Ogólna ocena ●●●●●

Rekomendacja: Walory edukacyjne i klocki Lego – połączenie idealne

 

Paweł

 

Wykorzystane zdjęcia są własnego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz