wtorek, 15 lutego 2022

ZP [10]: List Miłosny (edycja rozszerzona), czyli sposób na księżniczkę [recenzja]

Walentynki są dniem, który dla wielu kojarzy się z wyznawaniem uczuć oraz dawaniem prezentów bliskim osobom. Ze sklepowych półek znikają pluszowe misie, kwiaciarnie wyprzedają ostatnie czerwone róże, a w kawiarniach zapełniają się kolejne stoliki. O ile osobiście nie przepadamy za tym dniem, to ma on w sobie pewien urok. My wyznajemy zasadę, że Miłość należy okazywać przez cały rok. Z tego względu szukamy takich prezentów, które mogą cieszyć nas przez dłuższy czas. Co się do tego nadaje lepiej, niż kolejna gra planszowa? Zwłaszcza taka, która nawiązuje do klimatu Walentynek. Do tej kategorii można zaliczyć List Miłosny (edycję rozszerzoną). Ostatnio omówiliśmy dla Was grę Mól szachrajek, czyli pozycję z oszustwem w swojej mechanice (link do recenzji znajdziecie tutaj). Tym razem sięgniemy po tytuł, w którym trzeba być szczerym, by podbić serce ukochanej.


Informacje ogólne:

List Miłosny (edycja rozszerzona), to gra karciana przeznaczona dla 2 do 8 graczy. Zgodnie z informacją od producenta, minimalny wiek wynosi 14 lat. Jest to spowodowane tematyką i rodzajem kart, np. Skrytobójcą. Sama mechanika gry jest bowiem dość prosta i z pewnością młodsze osoby mogłyby sobie bez problemu z nią poradzić. Czas rozgrywki nie jest zbyt duży. Rozegranie jednej partii może trwać około 20 minut.

 

Zawartość pudełka i zasady gry:

List Miłosny (edycja rozszerzona) mieści się w pudełku idealnie dopasowanym do wielkości kart. Jego minusem jest słabe wykonanie. Po kilkukrotnym użyciu opakowanie niszczy się i przerywa. Gra składa się z instrukcji, 32 kart gry i 8 kart pomocy. Karty są duże, co ułatwia posługiwanie się nimi w trakcie zabawy. Zostały bardzo ładnie wykonane. Ilustracje, które się na nich znajdują, są bardzo udane i dobrze oddają dworską tematykę. Dołączona instrukcja jest zrozumiała, choć zawiera kilka błędów. Te mogą w pierwszej chwili być mylące, zwłaszcza na etapie przygotowania rozgrywki. W instrukcji znalazł się również szczegółowy opis poszczególnych kart postaci z wyjaśnieniem akcji, które powodują. Dodatkowo można z niej przeczytać opis fabularny oraz biografie poszczególnych bohaterów. Wiedza ta nie wpływa w żaden sposób na rozgrywkę, ale świetnie wprowadza w dworski klimat tytułu.

Celem gry jest dostarczenie listów miłosnych księżniczce, czyli po prostu wyeliminowanie przeciwników i zdobycie jak największej ilości punktów. Bez względu na liczbę graczy, rozgrywka co do zasady pozostaje taka sama. Jedyną różnicę stanowi fakt, że dla 2 do 4 osób używa się jedynie 16 wskazanych kart, a dla większej ich liczby wszystkich kart gry.


W ramach przygotowania gry należy potasować karty. Jedną z nich powinno się odłożyć na bok nieodsłoniętą. W przypadku dwóch graczy kolejne trzy karty należy położyć odkryte obok, a z pozostałych utworzyć stos kart obrazkami do dołu. Każdy z graczy otrzymuje po jednej karcie. Grę rozpoczyna osoba, która jako ostatnia była na randce.

W swojej turze gracz dobiera kartę ze stosu. Następnie wybiera jedną z dwóch trzymanych aktualnie w ręce i zagrywa ją, poprzez położenie przed sobą. Każdą kolejną użytą przez siebie kartę należy ułożyć w taki sposób, aby była widoczna kolejność ich zagrywania. Każda z kart posiada akcję do wykonania. Niektóre są pomocne dla gracza, inne wymuszają na nim konkretne działania. Może to być wymiana karty z inną osobą, odrzucenie karty przez wskazanego uczestnika zabawy, czy też natychmiastowa przegrana. Po rozpatrzeniu akcji, turę rozpoczyna kolejny gracz.

Pojedyncza runda kończy się w momencie wykorzystania wszystkich kart z zakrytego stosu. W takiej sytuacji punkt dostaje osoba posiadająca na ręce kartę o najwyższym nominale. W przypadku remisu rundę wygrywa gracz, który użył „postaci” o łącznej wyższej wartości. Jeżeli nadal nie można wyłonić zwycięzcy, to osoby dzielą się wygraną tej rundy. Rozgrywka kończy się również, kiedy zostanie tylko jeden uczestnik. Ma to miejsce po wyeliminowaniu pozostałych osób. W takim przypadku to on dostaje punkt.

Ilość rund nie jest określona, ponieważ liczy się ilość zdobytych punktów. Grę zwycięża osoba, która zdobyła 7 punktów w przypadku dwóch graczy, 5 punktów przy trzech graczach oraz 4 punkty przy czterech i większej ilości graczy.

Mimo, że gramy w List Miłosny we dwójkę, to używamy wszystkich kart, aby móc wykorzystać wszystko, co daje nam ta karcianka. Oczywiście, niektóre z nich są „martwe” w przypadku zabawy w dwie osoby. Nie przeszkadza nam to jednak w czerpaniu z tego takiej samej przyjemności.


Na koniec wspomnimy jeszcze, że pierwsza wersja Listu Miłosnego powstała w 2013 roku i ograniczała się do 16 kart. W 2019 roku na rynku pojawiła się edycja premium. Na kartach zostały jednak zmienione ilustracje, które nas już tak nie zachwycają względem oryginalnych. Niestety recenzowana przez nas wersja gry jest już praktycznie nieosiągalna, a dostępne egzemplarze są drogie.

 

Podsumowanie:

List Miłosny (edycja rozszerzona) jest grą idealną nie tylko na Walentynki. Doskonale sprawdzi się w większym gronie, jak również w podróży. Zasady gry są proste, a sama rozgrywka szybka. Tym samym gra nie powinna się dłużyć. Nam umilała czas przy wielu podróżach i jednocześnie wzbudzała sensację u współpasażerów. A czy Wy weźmiecie List Miłosny w plecak przy kolejnej wyprawie?

 

Jakość i wygląd

●●●●

Ocena ogólna:

 

●●●●

 

Czytelność instrukcji

●●●●

 

Regrywalność

●●●●●

 

Wykorzystanie pudełka

●●●●●

 

Stosunek do ceny

●●●●

 

Poziom trudności

Łatwy

 

Rekomendacja: Gra, która rozkocha w sobie nie tylko księżniczki.

 

Sara i Paweł

 

Recenzowane wydanie:

Polski tytuł: List Miłosny. Edycja Rozszerzona.

Autor: Seiji Kanai, John Zinser

Ilustracje: Kali Fitzgerald, Andrew Hepworth, Jeff Himmelman, Scott Nicely

Wydawnictwo: Bard Centrum Gier

Rok wydania: 2017

 

Wykorzystane zdjęcia są własnego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz