piątek, 18 marca 2022

ZR [02]: Europejski Dzień Mózgu, czyli przyjemne sposoby na ćwiczenia umysłu [pomysł]

Dzisiaj obchodzimy dzień jednego z głównych narządów naszego ciała – mózgu. Na co dzień niewiele myślimy na temat tego organu, tak jak i innych znajdujących się w naszych ciałach. Trzeba jednak pamiętać, aby o każdy z nich dbać. Troszczyć powinniśmy się również o mózg i to już od najmłodszych lat. Zdajemy sobie sprawę, jak straszne są konsekwencje chorób tego narządu. Nie ma więc na co czekać. Bierzcie się do pracy nad swoim mózgiem. Pamiętajcie tylko, że to wcale nie musi być straszne. Zapraszam Was do polecajek, które możecie wykorzystać przy ćwiczeniach poprawiających działanie waszych mózgów.


1. Poradniki

Na początku warto byłoby się dowiedzieć, w jaki sposób najlepiej jest ćwiczyć swój mózg. Nieliczni posiadają naukową wiedzę na ten temat, a Internet nie zawsze dostarcza rzetelnych informacji. Tutaj mogę polecić książkę Daniela G. Amena Wspieraj swój mózg – odmładzaj się. Książka w przystępny sposób opisuje procesy zachodzące w tym organie, dając nam wiele porad, jak o niego dbać. Dodatkowo dowiemy się z niej, co wartość jeść, aby wspomóc działanie mózgu, a czego lepiej nie dotykać. Książka podpowie nam, jaka aktywność fizyczna jest wskazana, a nawet jak dbanie o skórę oraz suplementacja pomoże w niestarzeniu się tego najbardziej złożonego organu.


2. Wysil się

Lubicie rozwiązywać krzyżówki? A może wolicie sudoku? Bez względu na to, który rodzaj „rebusów” preferujecie, róbcie je! Krzyżówki, sudoku, rebusy i wszelkie inne łamigłówki pobudzają mózg do działania. Co ważne, można je robić w dowolnym miejscu – w pracy, szkole (oczywiście w przerwach), domu, jak również w podróży. Co jeszcze jest warte uwagi? Ja polecam tzw. połącz kropki. Zeszyty z takimi zadaniami znajdziecie zarówno w wersji dla dzieci jak i dla dorosłych. Łączenie kropek pobudza wyobraźnię, ale i wymaga skupienia. Ćwiczenie mózgu w ten sposób jest prawdziwą przyjemnością.


Dodatkowo, polecam książeczki autorstwa Charlesa Phillipsa, m.in. Pamięć doskonała!. Zawierają one wiele testów poprawiających pamięć, ale i rozwijających działanie poszczególnych półkul mózgowych.

 

3. Gry edukacyjne i nie tylko

Wszystkie gry planszowe są dobre dla naszego mózgu, ponieważ każda z nich, w mniejszym lub większym stopniu wymaga wysilenia umysłu do działania. Gry edukacyjne robią to jednak ze zdwojoną siłą. W tym miejscu chcę polecić Wam Planetę Zwierząt od Granny oraz Wszystkie drogi prowadzą do Opola od Wydawnictwa Nowik. Oba tytuły nie są typowymi quizami, które przy częstszej zabawie stają się grami skończonymi. Oferują bowiem szerszą rozgrywkę opierającą się nie tylko na wiedzy posiadanej lub nabywanej w trakcie kolejnych partii. Wspomnę tylko, że tytuł o województwie opolskim sprawdzi się nie tylko dla osób wywodzących się z niego i znających tamte okolice.

 

Dodatkowo chcę polecić grę nie tyle edukacyjną, co wymagającą szybkiego myślenia oraz wyobraźni, a mianowicie Gorący ziemniak w każdej jego wersji. Tytuł ten zapewni nie tylko dobrą rozrywkę i mnóstwo śmiechu, ale również zmusi mózg do intensywnego działania.

 

4. Czytanie pomaga

Wiadomo nie od dziś, że czytanie książek rozwija mózg. Dlatego tak ważne jest pokazanie dzieciom już od najmłodszych lat, jaka jest to przyjemność. Czy da się polecić w tym miejscu jakieś konkretne tytuły? Wydaje mi się, że nie, ponieważ każda książka, ma mniej lub bardziej pozytywny wpływ na działanie mózgu. Oczywiście zdecydowanie odradzam sięganie po książki o tzw. szkodliwej treści, jednak nie o tym teraz mowa.


5. I jeszcze raz gry

Wrócę jeszcze na chwilę do gier. Jak wspomniałam wcześniej, nie tylko gry edukacyjne, czy wymagające intensywnego wysiłku dla naszego mózgu są jedynymi, które będą dla niego dobre. Ponadto nie każdy może sobie pozwolić na rozbudowane, pięknie wydane i przyozdobione gry pokroju Small World. Polecam więc powrót do tych klasycznych, najprostszych tytułów, które równie dobrze wspierają mózg. Takich zestawów gier jest wiele na rynku. My zaopatrzyliśmy się w 15 Gier od Alexandra. W zestawie otrzymujemy kilka wersji dobrze wszystkim znanego chińczyka, jak również kilka wariantów domino oraz pchełek.

 

6. A co z językiem?

Nauka języków jest nie tylko przyswojeniem nowej, niezwykle przydatnej w życiu wiedzy. Oznacza również konieczność zmuszenia mózgu do dużego wysiłku. Oczywiście, im umysł sprawniejszy, tym szybciej będzie się uczyć. Nie można jednak odrzucać języków tylko z powodu powolnego tempa ich poznawania. Będąc dorosłym, każdy musi sam zweryfikować, jakie metody nauki będą w jego przypadku skuteczne. Znając już jednak jakiś język obcy, mogę bardzo polecić czytanie książek w tymże języku. Pozwala to przede wszystkim utrzymać jego znajomość na stałym poziome, ale również wzmacnia mózg, który musi pracować nieco bardziej, niż przy książkach w języku ojczystym. Dodatkiem będzie oczywiście sama przyjemność z czytania, co podkreślałam wcześniej.

 

7. Puzzle

Na koniec zostawiłam puzzle, które również polecam. Ich układanie jest wbrew pozorom świetną rozrywką. Zdaję sobie sprawę, że nie dla każdego. Część osób będzie się przy tym po prostu nudzić. Mimo wszystko, raz na jakiś czas warto sięgnąć po puzzle. Ich układanie wymaga koncentracji i skupienia na jednej rzeczy, a tym samym odcięcia się od tego, co nas otacza. Takie wyciszenie i odstresowanie pozwala mózgowi odpocząć od zgiełku, który przytłacza nas na co dzień. Dodatkowo, ta forma rozrywki rozwija logiczne myślenie oraz pamięć wzrokową, co również ma wpływ na odmładzanie mózgu.


Podsumowanie

Podsumowując, jest naprawdę wiele sposobów na wsparcie swojego mózgu i ograniczanie możliwości jego zachorowania. Znajdźcie więc swój sposób, który Wam w tym pomoże i dostarczy jednocześnie wiele radości. Przykładem może być moja Babcia, która w tym roku skończy 104 lata, a cały czas układa puzzle i czyta książki (choć i puzzle i litery muszą być już większe). Co ważne, nadal jest sprawna umysłowo. Żyjcie, bawcie się i dbajcie o siebie i o swój mózg! Tak, byśmy wszyscy mogli być w takiej formie na starość!

 

Sara

 

Wykorzystane zdjęcia są własnego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz