poniedziałek, 21 marca 2022

ZP [16]: Niezłe Ziółka, czyli wiosenne prace w ogródku [recenzja]

Pierwszy kalendarzowy dzień wiosny jest dniem długo wyczekiwanym przez wiele osób. Jest oznaką zbliżającej się wiosny, która przyniesie przede wszystkim dużo słońca. Ale wiosna oznacza również kwitnące kwiaty i drzewa, czyli porę sadzenia. Co najlepiej sadzić w domu? Oczywiście zioła. A jak zioła, to tylko Niezłe Ziółka. Zapraszamy Was do recenzji uroczej gry karcianej, dzięki której poczujecie wiosnę o każdej porze roku. Ostatnio omówiliśmy dla Was Wszystko albo nic, czyli tytuł udowadniający, że nie trzeba się bać matematyki (link do recenzji znajdziecie tutaj). Tym razem przyszedł czas na naukę o ziołach.


Informacje ogólne:

Niezłe Ziółka, to pięknie ilustrowana gra karciana przeznaczona dla 1 do 4 osób w wieku co najmniej 8 lat. Nie jest ona skomplikowana, jednak według nas młodsze dzieci mogłyby sobie nie poradzić podczas zabawy. Czas gry wynosi około 20 minut, który w przypadku wariantu dla jednego gracza skraca się do około 10 minut.


Zawartość pudełka i zasady gry:

Niezłe Ziółka mieszczą się w niedużym, kwadratowym, ale bardzo ładnie zdobionym pudełku. Niestety jest ono za duże dla tej gry. Wolną przestrzeń częściowo ogranicza dodatkowe wypełnienie, które powoduje wyginanie się instrukcji. Sama gra składa się z instrukcji, 63 kart ziół, 9 kart ziół specjalnych, 16 kart naczyń, 1 karty ziołowego ciastka, 1 karty osiągnięć oraz 4 kart pomocy. Dodatkowym walorem edukacyjnym jest 10 kart z informacjami o ziołach, które sadzimy w trakcie zabawy. Należy przy tym zwrócić uwagę, że ilustracje na kartach są bardzo ładne, jak również ich tył został pięknie zadrukowany.


W celu przygotowania gry należy rozdać graczom po cztery karty naczyń w wybranym kolorze. Karty te gracze kładą odkryte przed sobą jedna obok drugiej, zostawiając pod spodem miejsce na swój ogród. Następnie wszystkie karty ziół i ziół specjalnych należy potasować oraz odłożyć z nich losowo wybrane karty, których ilość zależna jest od ilości graczy. Tak przygotowaną talię kładzie się zakrytą na środku stołu. Obok tej talii należy zostawić pustą przestrzeń, która będzie miejscem na wspólny ogród. Na koniec, obok talii ziół należy umieścić kartę ziołowego ciastka. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, poprzez jak najlepsze sadzenie ziół w swoim ogrodzie.

Zabawę rozpoczyna osoba, która jako ostatnia używała ziół lub je sadziła. W swojej turze wykonuje jedną lub dwie akcje. Pierwsza z nich dotyczy „przesadzenia ziół” i nie jest ona obowiązkowa. Polega na tym, że gracz decyduje, do którego naczynia będzie chciał przesadzić zioła. Następnie wybiera je zarówno z ogrodu wspólnego, jak i prywatnego, w dowolnej ilości tak, aby było to zgodne z zasadą sadzenia w danym naczyniu. Zebrane w ten sposób zioła umieszcza pod kartą odpowiadającą miejscu ich przesadzenia. 

Do wyboru ma przy tym cztery rodzaje naczyń:

  • duża donica – do niej sadzimy zioła tego samego rodzaju;
  • małe doniczki – tutaj możemy posadzić po parze z każdego rodzaju ziół;
  • drewniana skrzynka – do skrzynki możemy posadzić po jednej sztuce każdego rodzaju ziół;
  • szklany wazon – do wazonu możemy włożyć trzy sztuki dowolnych ziół w dowolnej kombinacji.


W przypadku tego ostatniego naczynia należy jednak pamiętać, że zioła specjalne można umieścić tylko w wazonie. Gracz, który jako pierwszy wypełni go trzema różnymi ziołami specjalnymi, natychmiast bierze kartę ciastka ziołowego. Na koniec gry daje ona takiej osobie 5 dodatkowych punktów.

Podczas całej gry należy być uważnym, tak aby inni uczestnicy zabawy nie zabrali nam sprzed nosa wszystkich ziół. Po wykonaniu akcji przesadzenia wybrane naczynie jest już pełne i nie można do niego nic dodać w kolejnych turach.

Drugą akcją jest „sadzenie ziół”. Ta czynność jest obowiązkowa do wykonania. Polega ona na tym, że gracz dobiera kartę ze stosu oraz decyduje, czy weźmie ją do swojego prywatnego ogrodu, czy odłoży ją do ogrodu wspólnego. Następnie dobiera kolejną kartę i odkłada ją w miejsce, którego nie wybrał przy wcześniejszej karcie. W ten sposób, każdy z graczy zasila podczas swojej tury zarówno ogród wspólny, jak i prywatny. Po posadzeniu ziół tura przechodzi natychmiast na następną osobę.


Jeżeli w trakcie zabawy, gracz wykorzysta wszystkie swoje naczynia, to gra toczy się dalej również dla niego. W tym czasie może próbować zaszkodzić innym graczom w uzyskaniu większej ilości punktów. W przypadku wykorzystania całej talii ziół rozgrywka również toczy się dalej.


Gra kończy się dopiero w momencie, gry żaden z graczy nie ma już możliwości wykonania akcji przesadzenia ziół. Następuje wówczas podliczenie punktów. Ilość punktów, jakie gracz uzyskuje jest wskazana na każdej karcie naczynia i jest ona zależna od ilości umieszczonych w nich ziół. Należy przy tym pamiętać, że zioła specjalne, jeżeli znajdują się w wazonie, dają graczowi dodatkowe punkty wskazane na tych kartach.


Jednocześnie zioła znajdujące się w prywatnym ogrodzie, które nie zostały przesadzone, dają po jednym punkcie za każdą ich sztukę. Osoba, która zdobędzie największą ilość punktów wygrywa i zostaje najlepszym ogrodnikiem.

Autor gry oferuje nam również dodatkowe warianty gry:

Wariant drużynowy – W tym wariancie zmieniony jest sposób sadzenia ziół, a osoby mogą się ze sobą konsultować. Po zakończeniu gry punkty członków drużyny są sumowane.

Wariant drużynowy ekspercki – Ten wariant wprowadza dwie opcje, które można zastosować w trakcie zabawy. Pierwsza uniemożliwia konsultację między osobami. Kolejna wprowadza zasadę, że na koniec rozgrywki nie sumuje się punktów w ramach drużyny, a pod uwagę bierze się rezultat osoby z gorszym wynikiem.


Wariant solo – Jest to wariant dla jednej osoby, w którym zmienia się przede wszystkim sposób siania ziół. Pojawia się w nim również stos kart odrzuconych, a po podsumowaniu punktów możesz sprawdzić w tabeli osiągnięć, jak wyspecjalizowanym ogrodnikiem jesteś.

 

Podsumowanie:

Niezłe Ziółka jest bardzo przyjemną i wciągającą grą, na którą dobrze się patrzy. Instrukcja została napisana w bardzo przejrzysty sposób, a sama rozgrywka jest naprawdę prosta. Tytuł wymaga jednak od graczy odrobiny strategii, ponieważ musimy nie tylko obsadzić nasze doniczki, uzyskując jak najwięcej punktów, ale również przeszkodzić pozostałym graczom w tym zadaniu. Obserwacja innych jest więc konieczna. Gra jest w dużym stopniu losowa, przez co czasem ciężko jest zaplanować swoje działania z wyprzedzeniem. Mimo to grę z czystym sumieniem polecamy. Będzie idealna na leniwe niedzielne popołudnie jako dodatek do rodzinnej herbatki, oczywiście ziołowej.

 

Jakość i wygląd

●●●●●

Ocena ogólna:

 

●●●●

 

Czytelność instrukcji

●●●●●

 

Regrywalność

●●●●●

 

Wykorzystanie pudełka

●●○○○

 

Stosunek do ceny

●●●●●

 

Przyjemność z rozgrywki

●●●●

 

Poziom trudności

Łatwy

 

Rekomendacja: Idzie wiosna, czas zasadzić ogródek

 

Sara i Paweł

 

Recenzowane wydanie:

Polski tytuł: Niezłe ziółka

Autor: Eduardo Baraf, Steve Finn

Ilustracje: Beth Sobel

Wydawnictwo: Granna

Rok wydania: 2017

 

Wykorzystane zdjęcia są własnego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz