sobota, 16 lipca 2022

ZL [37]: LEGO® BrickHeadz™ 40441 Koty krótkowłose, czyli boskie zwierzęta starożytnego Egiptu [recenzja]

Co byście powiedzieli na możliwość zobaczenia starożytnego Egiptu w okresie jego największego rozkwitu? My z przyjemnością zobaczylibyśmy piramidy w ich pełnej okazałości (tak, wyglądały inaczej niż obecnie). Popłynęlibyśmy Nilem, przechadzalibyśmy się w cieniu egipskich świątyń i posągów. Może udalibyśmy się do szkoły, w której uczyli hieroglifów? Musielibyśmy tylko uważać, żeby po drodze nie urazić żadnego kota. Inaczej spotkałaby nas zapewne kara za obrazę boskiego majestatu tych zwierząt. Dla Egipcjan koty były święte. Rzeźby, malowidła, a nawet mumie przypominały o ich pozycji. Dlaczego Wam o tym piszemy? Ponieważ dzisiejsza recenzja idealnie wpisuje się w świat starożytnego Egiptu. Będzie to omówienie kolejnego już zestawu z serii BrickHeadz™. Ostatnio zaprezentowaliśmy Wam klockowe papużki faliste (link do recenzji znajdziecie tutaj). Tym razem staniemy oko w oko z kotkami, które z chęcią schrupałyby takie papużki na śniadanie.


Zestawem, który dzisiaj Wam zaprezentujemy, określa się jako Koty krótkowłose. Należy do serii LEGO® BrickHeadz™, a w jej ramach do kategorii Pets. Skupia się ona w całości na klockowych modelach zwierząt. Zestaw został oznaczony numerem 40441 i do sprzedaży trafił w 2021 roku. Obecnie ma jeszcze status aktywnego i dostępnego do zakupu. Co istotne, na dzień pisania tej recenzji jest dostępny głównie na oficjalnej stronie LEGO®. Można go również nabyć we flagowych sklepach stacjonarnych. Taka forma dystrybucji najprawdopodobniej spowoduje wzrost wartości tego zestawu w przyszłości. Z tego względu jeżeli myślicie o skompletowaniu całej kategorii Pets, nie powinniście odkładać myśli o zakupie.

Nie przedłużając, zajrzyjmy do środka pudełka z naszymi kotami. Te jest względnie niewielkich rozmiarów, typowych dla serii z klockowymi zwierzętami. Mieści w sobie 250 elementów potrzebnych do zbudowania pary kotków z ich legowiskiem, instrukcję w postaci niewielkiej książeczki oraz mały arkusik naklejek.

 

Elementy potrzebne do złożenia zestawu znalazły się w czterech nieponumerowanych woreczkach. Nam takie rozwiązanie bardzo się podoba. Nie przepadamy za oznaczaniem woreczków zgodnie z kolejnością ich wykorzystywania. Wolimy wysypać wszystkie części na jeden stos i wyszukiwać elementy potrzebne na danym etapie składania zestawu. Ten możemy podzielić na trzy segmenty, zgodnie z kolejnością zastosowaną w instrukcji. Na samym początku budujemy dorosłego kota, następnie jego dziecięcą wersję. Ostatnim etapem jest złożenie legowiska.

Po wysypaniu wszystkich elementów na stół stwierdziliśmy, że jest tutaj całkiem dużo klocków. W przeciwieństwie do recenzowanego wcześniej zestawu z papużkami, nie uświadczymy w nim niesamowitej palety kolorów. Dominują barwy stonowane, z przewagą szarości w różnych odcieniach wykorzystywanej jako futerko naszych kotków. W zestawie znajdziemy również dużo elementów czarnych oraz białych.

Żywszych barw jest niewiele. Znalazło się trochę elementów żółtych i ciemnoturkusowych, z których budujemy krawędzie legowiska. Ten kolor szczególnie przypadł nam do gustu. Dodatkowo wśród klocków natrafiliśmy na pojedyncze sztuki o intensywnie niebieskiej oraz zielonej barwie. Na uwagę zasługują również różowe elementy, które imitują mózgi naszych kotków.

Jak zatem prezentują się budowane koty krótkowłose? Zacznijmy od dorosłego osobnika. Ten wyróżnia się zbitą konstrukcją. Korpus kota jest dość solidną bryłą. Jedynym mniej stabilnym elementem jest ogon. Z racji specyficznego kształtu można go uznać za minus budowanego zwierzątka. Plusów jest jednak zdecydowanie więcej. Począwszy od żółtej muchy dumnie zdobiącej szyję kota, przez „pazury” wykorzystane jako jego wąsy, na „wygładzonej” postaci kończąc. Budowany kot nie ma za wiele widocznych „studów”, co znacząco wpływa na jego wygląd.

Młodszy kotek jest co do zasady klonem swojego dorosłego odpowiednika. Buduje się go oczywiście szybciej z racji mniejszej liczby klocków potrzebnych do jego złożenia. W jego przypadku również zostały zastosowane elementy zakrywające dużą część „studów”. Sam kotek po złożeniu wywołuje w nas mieszane uczucia. Niewątpliwym plusem jest element określany jako „pazury”. Zastosowanie go w roli wąsów sprawdza się idealnie. Za minus możemy uznać prosty ogonek oraz topornie wykonane nóżki. Szkoda, ponieważ figurka sprawia przez to wrażenie przesadnie kanciastej.

Po zbudowaniu obu kotów przechodzimy do stworzenia im legowiska. Buduje się je szybko i jego złożenie nie powinno sprawiać większej trudności. Koty umieszczane są na delikatnych podwyższeniach. Nie mają jednak solidnego umocowania, przez co łatwo można je odpinać od podstawki. Nie powinno to nikomu przeszkadzać, ponieważ sam zestaw ma docelowo stać na półce i cieszyć oko. W naszym jednak przypadku podstawka ma dość istotną wadę. Jest nierówna, co skutkuje kołysaniem kotów przy ich poruszaniu. Najprawdopodobniej jest to wada w produkcji, ponieważ wszystkie elementy zostały prawidłowo połączone i solidnie dociśnięte.

Ozdobą podstawki jest naklejka jednoznacznie określająca, do kogo należy dane legowisko. W tym przypadku możemy wybierać z dwóch dołączonych do zestawu. Jeżeli jednak znudzi się Wam patrzenie na nią, łatwo możecie ją wymienić. Jak? Otóż w zestawie znalazły się dwa klocki, na które naklejamy po jednej naklejce. Z tego względu wystarczy podmienić ten element, aby odświeżyć wygląd zbudowanego zestawu.

W zestawie znaleźliśmy oczywiście części zapasowe. Tych jest stosunkowo dużo. Są to niewielkie elementy, które najczęściej można zgubić w trakcie składania konstrukcji lub w trakcie zabawy. Wśród nich na uwagę zasługuje „oczko” oraz wspomniane wcześniej wąsy. Pozostałe elementy są już typowymi częściami zapasowymi, które różnią się jedynie kolorami. Nie możemy jednak narzekać, klocków Lego nie jest przecież nigdy za wiele.

Po umieszczeniu obu kotów na podstawce zobaczyliśmy całkiem uroczą konstrukcję. Przez nadanie obłego kształtu legowisku zestaw sprawia wrażenie mniejszego od wspominanych wielokrotnie papużek falistych. Jest również od nich niższy z racji tego, że ptaszki zostały umieszczone na drążkach. Nie zmienia to jednak faktu, że sam model może cieszyć oko. Takie jest w sumie jego podstawowe zadanie. Koty krótkowłose są bowiem modelem o typowo kolekcjonerskim charakterze.

Czy zestaw wart jest swojej ceny? Katalogowo kosztuje 69,99 złotych. Za tę kwotę możemy wejść w posiadanie 250 klocków. Czy to dużo? Tak i nie. Części te są w zaledwie kilku kolorach, jak również ciężko wśród nich znaleźć wiele unikatowych elementów. Stosunek ceny do liczby klocków wydaje się stać na przyzwoitym poziomie.

Zestaw możemy polecić nie tylko miłośnikom kotów, dla których wydaje się być wręcz obowiązkową pozycją na liście zakupowej. Może zadowolić również osoby szukające odskoczni od bardziej zaawansowanych konstrukcji. Koty krótkowłose, jak i cała kategoria Pets, w naszym odczuciu idealnie sprawdzą się jako niedzielna rozrywka. Taka, która będzie przyjemnym sposobem spędzania czasu na leniwym składaniu klocków. Taka, która może być treningiem przed większymi modelami z serii LEGO® Creator. Do tego nie zapominajmy o kolekcjonerskim charakterze zestawu. Z tego względu będzie dobrym prezentem dla zapalonego zbieracza.

Nas zestaw „kupił”. Nie jest to może rewelacyjna konstrukcja. Przekonała nas jednak do tego stopnia, że sięgniemy po kolejne zestawy z kategorii Pets. Starożytni Egipcjanie byliby z nas dumni. A z Was? Czy przygarnęlibyście takie koty i zabralibyście je na przechadzkę wzdłuż Nilu i zwiedzanie piramid?

 

LEGO® BrickHeadz™ 40441 Koty krótkowłose

Liczba elementów: 250

Liczba minifigurek: 0

 

Jakość i wygląd

●●●●

Ocena ogólna:

 

●●●●

 

Funkcje bawialne

Nie dotyczy

 

Stosunek do ceny

●●●●

 

Liczba naklejek

2

 

Poziom trudności

Łatwy

 

Rekomendacja: Zestaw, który spodoba się każdemu „kociarzowi”

Zestawy pokrewne: 40442, 40480, 40482, 40543

 

Sara i Paweł

 

Wykorzystane zdjęcia są własnego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz