wtorek, 18 stycznia 2022

ZP [06]: Patchwork, czyli ręce na kołderki [recenzja]

Kocyk, pled, kołderka, do tego dołóżmy mnóstwo różnych kolorów i wzorów… na samą myśl robi się ciepło i przytulnie. Zrobi się jeszcze lepiej, jeżeli sami taką kołderkę wykonamy. Tu z pomocą przychodzi nam Patchwork. Urocza gra, która z pewnością może umilić niejeden chłodny wieczór. Ostatnio zrecenzowaliśmy dla Was grę Sprint! (link do recenzji znajdziecie tutaj). Tym razem zwalniamy tempo. Przygotujcie ciepłe kakao oraz wygodne kapcie. Przyszedł czas na prawdziwie zimową recenzję.


Informacje ogólne:

Patchwork to gra strategiczna z elementami gry planszowej oraz puzzli. Gra jest szybka, a przewidywany czas rozgrywki wynosi około pół godziny. Wyróżnia ją to, że jest przeznaczona dla dwóch graczy (w sklepach dostępny jest dodatek umożliwiający grę dla jednej osoby). Sugerowany minimalny wiek gracza wynosi 8 lat. Możemy to potwierdzić, ponieważ gra, pomimo swej prostoty wymaga nieco bardziej złożonego myślenia.

 

Zawartość pudełka i zasady gry:

Patchwork mieści się w niedużym pudełku i wypełnia większą część jego przestrzeni. Do elementów gry zalicza się 1 plansza (dwustronna), 2 planszetki, 33 kawałki materiału, 5 specjalnych kawałków materiału, 1 pionek, 2 znaczniki graczy, 1 żeton specjalny oraz 60 żetonów guzików o różnych „nominałach”. Pragniemy uspokoić, iż „materiały’ zostały wykonane z solidnej tektury. Całość uzupełnia instrukcja, która została bardzo dobrze napisana i nie ma w niej miejsca na domysły.

 Minus pudełka jest taki, że zabrakło pojemniczka lub worka strunowego na kawałki materiału, których jest sporo, a które bez dodatkowego opakowania (z uwagi na swoje różnorodne kształty) będą się obijać.

W celu przygotowania gry należy położyć na środku główną planszę stroną, która Wam się podoba bardziej. Następnie dwa znaczniki graczy trzeba umieścić na początkowym polu planszy, a w miejscach na niej oznaczonych specjalne kawałki materiału. Wokół głównej planszy należy w losowy sposób ułożyć wszystkie kafelki przyszłych kołder, a za najmniejszym z nich (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara) położyć pionek neutralny. Na koniec każdy z graczy bierze jedną z planszetek w kolorze odpowiadającym jego znacznikowi oraz 5 guzików. Żeton specjalny oraz pozostałe guziki należy położyć w taki sposób, aby były dostępne dla każdego z graczy.

Rozgrywkę w Patchwork wyróżnia inny sposób kolejności przeprowadzania tur. Nie jest on bowiem naprzemienny. Pierwszeństwo (poza turą rozpoczynającą grę) ma zawsze gracz, którego znacznik jest drugi na planszy. W przypadku, gdy oba znaczniki znajdują się na tym samym polu, pierwszeństwo ma ten, który leży na wierzchu. Oznacza to sytuację, w której jeden gracz może wykonać dwie lub nawet trzy tury z rzędu.


Każdy z graczy podczas swojej tury może wykonać jedną z dwóch akcji:

1.  przesunąć znacznik i otrzymać guziki;

2. wziąć i umieścić na swojej planszetce kawałek materiału.

Pierwsza akcja polega na przesunięciu swojego znacznika na pole znajdujące się zaraz przed znacznikiem przeciwnika. Za ten ruch gracz otrzymuje po jednym guziku za każde przebyte pole. Jednocześnie następuje tura drugiego gracza.

Druga akcja jest bardziej złożona. Na początku gracz wybiera jeden z trzech kawałków kołdry leżących zaraz przed neutralnym znacznikiem. Za wybrany kafelek należy zapłacić posiadanymi przez siebie guzikami – „cena” danego materiału jest na nim wskazana. Następnie gracz zabiera dany kawałek kołdry, a w jego miejsce ustawia pionek neutralny. Dobrany materiał układa na swojej planszetce w dowolny sposób (kafelki nie mogą na siebie nachodzić). Na koniec gracz przesuwa swój znacznik na planszy o tyle pól, ile wskazuje zapis na dobranym kawałku materiału. Jeżeli po wykonaniu ruchu, znacznik gracza nadal pozostaje drugi na planszy lub wszedł na pole, na którym jest już znacznik drugiego gracza, to kontynuuje on swój ruch.

Gracze mogą uzyskać pomoc dzięki dodatkom, które znajdują się na głównej planszy. Są to nadrukowane guziki oraz pola ze specjalnymi kawałkami materiału. W momencie przekroczenia pola z guzikiem, gracz dobiera z ogólnych zasobów taką ilość guzików, ile ma ich łącznie narysowanych na posiadanych przez siebie kafelkach. Jeżeli gracz przekroczy pole ze specjalnym kawałkiem materiału, to powinien go natychmiast wziąć i umieścić na swojej planszy. Dodatkowo gracz, który jako pierwszy ułoży na planszetce kwadrat o bokach 7x7, otrzymuje specjalny żeton. Na koniec zabawy gwarantuje on mu 7 dodatkowych punktów.


Koniec gry jest tu również niestandardowy, ponieważ zabawa kończy się w momencie dotarcia na ostatnie pole obu graczy. W związku z powyższym zwycięzcą nie jest gracz, który jako pierwszy dotarł do „mety”. Wygrywa ten, który zdobył największą ilość punktów. Punkty natomiast obliczane są jako łączna liczba wszystkich posiadanych guzików, od której odejmuje się po 2 punkty za każde puste pole na planszetce.


Podsumowanie:

Patchwork jest idealną rozrywką dla dwóch osób. Z uwagi na to, iż zawiera w sobie elementy różnych rodzajów gier, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Losowość w grze jest niewielka, mimo to wielokrotne rozgrywki się nie nudzą. Dodatkowo, elementy gry są bardzo ładnie wykonane, co wzmacnia pozytywne wrażenia podczas rozgrywki. Warto tu jeszcze wspomnieć, że została wydana edycja gry, w której kawałki materiału występują w regionalnych, polskich wzorach.

 

Jakość i wygląd

●●●●●

Ocena ogólna:

  

●●●●

 

Czytelność instrukcji

●●●●●

 

Regrywalność

●●●●

 

Wykorzystanie pudełka

●●●●

 

Stosunek do ceny

●●●●

 

Poziom trudności

Łatwy

 

Rekomendacja: Pozytywne odkrycie, musieliśmy ją mieć w swojej kolekcji

 

Sara i Paweł

 

Recenzowane wydanie:

Polski tytuł: Patchwork

Autor: Uwe Rosenberg

Ilustracje: Klemens Franz, Rex Lee, Jolanta Lendzioszek, Gru Tsow

Wydawnictwo: Lacerta

Rok wydania: 2015

 

Wykorzystane zdjęcia są własnego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz